Liate Terrazzo

TERRAZZO PAVIMENTI (v doslovnom preklade „mozaiková podlaha“) je konglomerát zmesi cementu a mramorovej drte rôznych frakcií a farieb. Je charakteristická doslova svojou „jedinečnosťou“, nakoľko každý kus je originálom, svojou „univerzálnosťou“, pri ktorej využitie rôznych farieb a materiálov dáva možnosť uspokojiť aj tie najmodernejšie estetické požiadavky, je vyrobené na mieru a prispôsobí sa každému tvaru miestností a svojou „húževnatosťou“ vydrží niekoľko desaťročí. Je možné jej kedykoľvek aj po sto rokoch vrátiť pôvodný stav, štýl a ducha, v akom bola realizovaná.

Liate terrazzo je vyrobené predovšetkým z práce, ktorá mu dodáva vysokú estetickú a umeleckú hodnotu a z výlučne prírodných surovín a materiálov spracovávaných priamo na mieste.

Pri vykopávkach bola nájdená terrazzová podlaha, ktorej pôvod dátujú archeológovia do obdobia 7000 rokov pnl. Až o niekoľko tisíc rokov neskôr vďaka Rimanom a genialite latinských národov tento typ podlahy našiel formálnu dokonalosť v Benátkach, kde sa v roku 1586 objavilo „l´Arte de Terrazzeri“ a prvé písomné pravidlá stavebných predpisov.

Počas 70-tych rokov dvadstiateho storočia zaznamenalo terrazzo obrovský pokles, nakoľko bolo nahradzované technologicky rýchlejšie vyrábanými a cenovo dostupnejšími krytinami akými sú keramická dlažba a koberce, v tej dobe považované za inovatívne a revolučné. V 80-tych rokoch nastala veľká éra obnovy terazza, nakoľko architekti v záujme zasahovať aj do historických budov sa začali vracať k pôvodným klasickým materiálom a vrátili terrazzu dôstojnosť a význam. Terrazzo sa aj v súčasnej dobe teší veľkej obľube a záujmu a stále viac a viac ľudí vyhľadáva možnosti ako ho zakomponovať do svojich projektov.

Veľmi dôležitým faktorom pre realizáciu liateho terrazza je „vhodný“ podklad a preto odporúčame zákazníkom uvažovať s liatym terrazzom ešte vo fáze projektovej dokumentácie. Je samozrejme ho možné realizovať aj na už zrealizované podkladné cementové potery a betóny, avšak tieto je potrebné veľa-krát podrobiť ešte prípravným a sanačným prácam.

Zákazníkom ponúkame realizáciu „Klasického terrazza“, čo je v našich podmienkach najobľúbenejšie a najrozšírenejšie terrazzo a spočíva jednoducho v zmiešaní a vyliatí jedného dekoru a farebného odtieňa po celej ploche a často skombinovaného ešte s bordúrou iného dekoru a farby po obvode.

Realizáciu „Benátskeho terrazza“, ktorá spočíva vo vyliatí základnej zmesy, do ktorej sa vkladá, príp. sype mramorová drť väčšej frakcie. Touto technikou sa vytvoria aj všetky obrazce a vzory, prípadne sú tieto pripravené vopred a následne sa zalejú základnou terrazzovou zmesou.

Obidva ponúkané typy terrazza vieme obohatiť aj o mozaikové techniky, t.z. vytvorenie obrazcov a vzorov z mramorovej mozaiky priamo na mieste, ktoré budú súčasťou kompletného liateho terrazza.